golfklubben (1)
sindalggolfklub_hul16
Sindal-Golf-Klub-hul-18
Sindal-Golf-Klub-hul-1
Sindal golf klub skydrone.dk
PlayPlay
Sindal-Golf-Klub-hul-13
Sindal-Golf-Klub-hul-18
previous arrow
next arrow

Banen åben, men der skal spilles til vintergreen

 |

De sidste 14 dages vintervejr med rigelige mængder sne, som har ligget på optøede greens, har desværre medført, at der er opstået adskillige skimmel- & svampepletter. Disser er blevet behandlet, og nu håber vi på vind, sol, ingen nedbør og gerne frost, kan være med til at standse spredningen.

Vi følger udviklingen nøje, og håber på at det vil være muligt at åbne for spil på sommergreens, når vi kommer ind i en længerevarende periode med døgntemperaturer på plussiden. Vi håber på jeres forståelse, og vil benytte lejligheden til at ønske jer alle en rigtig glædelig jul og et godt nytår. På klubbens vegne.

Susanne Olsen, Chefgreenkeeper.