Danmarksturnering i weekenden

 |

I weekenden blev der spillet Danmarksturnering i Sindal Golf Klub – og alle vores hold havde muligheden for at rykke op / komme i oprykningsspil – det krævede dog sejre fra alle hold om lørdagen på hjemmebane.

Vores første hold mødte Hvide Klit og der skulle en sejr til for at sikre oprykningen – det lykkedes heldigvis med en sikker 10-2 sejr over Hvide Klit og så var det underordnet at holdet søndag tabte 7-5 i Dronninglund da vi var bedre end Hvide Klit og Frederikshavn – dermed sikrede vores 1. hold i 4. division sig oprykning til 3. division.

2. holdet mødte Sæby på hjemmebane og her skulle der også en sejr til hvis der skulle sikres oprykningsspil – det lykkedes – selvom det holdt hårdt og hjertet sad sommetider oppe i halsen på spillere, holdleder og holdkammerater – men til slut blev der hevet en 7,5 – 4,5 sejr hjem og dermed var vi sikret en plads i oprykningsspillet.

3. holdet spillede også hjemme mod Læsø – det blev desværre til et 10-2 nederlag og dermed glippede muligheden for oprykningsspillet – dog skal det nævnes at alt skulle flaske sig for 3. holdet hvis de skulle komme til oprykningsspillet og det skete desværre ikke.

Stort tillykke til 1. holdet med oprykningen til 3. division og stort tillykke til 2. holdet for at komme i oprykningsspillet – lad os håbe det lykkedes at rykke op i 5. division.