Snerydning i Sindal Golf Klub

 |

Sneen den seneste uge har gjort landskabet omkring golfbanen virkelig smukt, og har medført at vi har kunnet lave en langrendsløjpe til skisportselskere. Da den samtidigt har lagt sig på et underlag som endnu ikke var tilfrosset, kan det medføre stor skade på golfbanen, da varmen fra jorden vil få sneen til at tø nedefra, hvilket kan bevirke store svampe- og skimmelskader især på greens som er særligt modtagelige.

For at undgå disse skader har en flok frivillige sammen med  klubbens greenkeeperne skovlet samtlige greens fri for sne, så disse områder nu står flot grønne i stor kontrast til omgivelser – en stor tak til dem som gav en hjælpende hånd, vi håber det kan medvirke til, at greens er i god stand fra næste sæsons start.

TV2Nord var forbi og optaget en dronevideo som kan ses på dette link:

https://www.tv2nord.dk/hjoerring/koellerne-er-pakket-vaek-golfbane-omdannet-til-skiterraen